بخش اول/ مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته


سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، شیوع ویروس منحوس کرونا از اواخر اسفندماه سال 1398 فعالیت رشته‌های ورزشی در دنیا و ایران را به حالت تعطیل درآورد. پاندمی که در ابتدا تصور نمی‌شد که بتواند باعث تعطیلی ورزش در دنیا، تعویق رویدادهای معتبر جهانی، قاره‌ای و حتی المپیک شود و حتی پا را فراتر از این بگذارد و شهرهای پرجمعیت و بزرگ دنیا را با انجام قرنطینه تبدیل به خیابان‌های خالی از جریان طبیعی زندگی کند.

با این همه زندگی در هر شرایطی جریان خواهد داشت و ورزش نیز به عنوان یک پدیده بزرگی اجتماعی پس از مدتی به روال طبیعی خود بازگشت. روالی که در برخی رشته‌های ورزشی زودتر آغاز شد و در برخی رشته‌های دیگر نیز با بررسی و بالابردن شرایط ایمنی ورزشکاران در نهایت با استارت دوباره همراه بود.

تکواندو ایران نیز همواره نشان داده است که تحت هیچ شرایطی از حرکت باز نمی‌ایستد و بیماری کرونا نیز مانع بر سر فعالیت‌های فدراسیون و تکواندو ایران ایجاد نکرد. اتفاقی که با انجام حرکت‌های خداپسندانه آغاز و در اواخر سال گذشته با برگزاری اردوهای تیم ملی، برگزاری مسابقات لیگ در رده‌های سنی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی ادامه پیدا کرد.

سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

فروردین‌ماه

فدراسیون جهانی تکواندو در روز سوم فروردین ماه اعلام کرد که مجمع فوق‌العاده‌ خود را در 23 اردیبهشت ماه سال 99 به صورت ویدیو کنفرانس برگزار خواهد کرد. اتفاقی که در ادامه باعث برگزاری بسیاری از مجامع، دوره‌های بازآموزی، داروی و مربیگری به صورت آنلاین شد تا تکواندو دنیا نیز شیوه جدیدی از شکل برقراری ارتباط را با شیوع ویروس کرونا در دستور کار خود قرار بدهد.

پنجم فروردین ماه، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن خبر از تعویق یک ساله رقابت‌های المپیک و پارالمپیک توکیو خبر داد. اتفاقی که باعث شد که فدراسیون جهانی تکواندو نیز روز 12 فروردین ماه خبر از به تعویق افتادن مسابقات جهانی تکواندو2021 در ووشی چین بدهد. مسابقاتی که در ابتدا قرار بود در اردیبهشت ماه سال 1400 برگزار شود، اما طبق تصمیم فدراسیون جهانی به اواخر سال 2021 میلادی افتاد.

پس از تعویق مسابقات جهانی، کرونا باعث شد تا اتحادیه تکواندو آسیا در اواخر فروردین ماه برای دومین بار تصمیم به برگزاری مسابقات کیوروگی، پومسه و پاراتکواندو قهرمانی آسیا بگیرد. این مسابقات ابتدا قرار بود از 12 تا 16 اسفندماه سال 1398 برگزار شود، اما پس از شیوع بیماری کرونا تصمیم بر برگزاری آن در تاریخ 22 تا 26 اردیبهشت ماه سال 1399 در بیروت گرفته شد که برای بار دوم نیز این مسابقات به تعویق افتاد.

در روز 31 فروردین ماه نیز جلسه‌ای با حضور سیدمحمد پولادگررئیس فدراسیون تکواندو، هادی ساعی مدیرفنی تیم ملی تکواندو، آرش فرهادیان رئیس سازمان تیم‌های ملی، زهرا سروی نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو، فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی تکواندو آقایان، مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان و پیام خانلرخانی سرمربی تیم ملی پاراتکواندو برگزار شد و قرار شد در صورت دریافت مجوز از ستاد ملی مبارزه با کرونا اردوهای تیم ملی در اواسط خردادماه برگزار شود.

اردیبهشت ماه

سیدنعمت خلیفه در دوم اردیبهشت ماه طی حکمی از سوی دکتر محمدحسن برهانی‌فر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز به عنوان رییس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج منصوب شد.

فدراسیون تکواندو پیرو بیانات مقام معظم رهبری، در روز هفتم اردیبهشت ماه و همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ، ضویش دست‌هایی خدایی را با همراهی 31 هیئت تکواندو سراسر کشور آغاز کرد.

در تاریخ 10 اردیبهشت ماه از سوی وزارت ورزش و جوانان و سازمان بسیج ورزشکاران کشور شهید تکواندوکار وحید زمانی‌نیا به عنوان شهید شاخص ورزش کشور در سال 1399 معرفی شد. شهید وحید زمانی نیا از همراهان شهید سرافراز سپهبد قاسم سلیمانی بود که 13 دی ماه سال 1398 در حمله تروریستی آمریکایی در بغداد به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

مسئولان شورای المپیک آسیا و مسئولان برگزاری مسابقات داخل سالن آسیا در روز 13 اردیبهشت‌ماه از حضور 28 رشته در ششمین دوره مسابقات داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا خبر دادند. تکواندو نیز یکی از 24 رشته حاضر در این مسابقات است که در شهرهای بانکوک و پاتایا برگزار خواهد شد.

اتحادیه تکواندو اروپا در تاریخ 15 تا 21 اردیبهشت ماه نخستین دوره مسابقات آنلاین پومسه قهرمانی اروپا را برگزار کرد و حافظ مهدوی داور درجه یک بین المللی تکواندو کشورمان در این رویداد به قضاوت پرداخت.

خردادماه

مرحله مقدماتی اولین دوره مسابقات آزاد غیر حضوری پومسه کشوری با عنوان جام بزرگ مهربانی در روز دوم خردادماه به پایان رسید و نفرات برتر پنج رده‌ مختلف سنی مردان و زنان معرفی و به مرحله بعد راه یافتند. مرحله نهایی این مسابقات نیز در خردادماه ادامه داشت و در روز 11 خردادماه نفرات برتر این مسابقات مشخص شدند.

روز یکشنبه 18 خردادماه مراسم رزمایش توزیع کمک‌های مومنانه خانواده بزرگ تکواندو با نام شهید وحید زمانی‌نیا که در قالب پویش‌ دست‌های خدای آغاز شده بود، برگزار شد. فدراسیون تکواندو در قالب این طرح 1500 بسته معیشتی را به مبلغ 210 میلیون تومان میان خانواده‌های نیازمند توزیع کرد.

نخستین دوره مسابقات غیرحضوری قرآنی، ویژه قاریان تکواندوکار، در روزهای 10 و 13 خردادماه برگزار و در پایان مدال آوران این دوره از رقابت‌ها مشخص و معرفی شدند.

جلسه نمایندگان تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ برتر مردان(جام خلیج فارس) و لیگ تکواندو بانوان(جام کوثر) با مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ تکواندو در روز 19 خردادماه برگزار شد و تیم‌های برتر این مسابقات در سال 98 تعیین تکلیف شدند.

در رقابت‌های لیگ برتر تکواندو مردان و با توجه جدول این مسابقات در پایان هفته هفتم، تیم‌های شهرداری ورامین و لوازم خانگی کن بطور مشترک قهرمان و تیم‌های پاس ناجا و دانشگاه آزاد اسلامی نیز به عنوان نایب قهرمانان لیگ برتر معرفی شدند. تیم مس کرمان در رده سوم قرار گرفت.

در رقابت‌های لیگ برتر تکواندو بانوان نیز پس از برگزاری 6 هفته از مسابقات و با توجه به شرایط جدول و مسابقات باقی مانده، تیم‌های فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن مشترکا به عنوان قهرمانان، اسپریچو نایب قهرمان و داتیس یزد به عنوان تیم سوم معرفی شد.

در اواخر خردادماه سال گذشته نیز، آرمین هادی پور با توجه به کسب 3 مدال طلا در مسابقات دانشجویان جهان از سوی فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی به عنوان برترین ورزشکار یک دهه اخیر انتخاب شد.

همچنین در روز 31 خردادماه، طی حکمی از سوی سیدمحمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو، دکتر لاله حاکمی به مدت یک سال به عنوان رییس کمیته پزشکی منصوب گردید.
تاريخ:يكشنبه 1 فروردين 1400 - 12:04