بخش دوم/ مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته


سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، شیوع ویروس منحوس کرونا از اواخر اسفندماه سال 1398 فعالیت رشته‌های ورزشی در دنیا و ایران را به حالت تعطیل درآورد. پاندمی که در ابتدا تصور نمی‌شد که بتواند باعث تعطیلی ورزش در دنیا، تعویق رویدادهای معتبر جهانی، قاره‌ای و حتی المپیک شود و حتی پا را فراتر از این بگذارد و شهرهای پرجمعیت و بزرگ دنیا را با انجام قرنطینه تبدیل به خیابان‌های خالی از جریان طبیعی زندگی کند.

با این همه زندگی در هر شرایطی جریان خواهد داشت و ورزش نیز به عنوان یک پدیده بزرگی اجتماعی پس از مدتی به روال طبیعی خود بازگشت. روالی که در برخی رشته‌های ورزشی زودتر آغاز شد و در برخی رشته‌های دیگر نیز با بررسی و بالابردن شرایط ایمنی ورزشکاران در نهایت با استارت دوباره همراه بود.

تکواندو ایران نیز همواره نشان داده است که تحت هیچ شرایطی از حرکت باز نمی‌ایستد و بیماری کرونا نیز مانع بر سر فعالیت‌های فدراسیون و تکواندو ایران ایجاد نکرد. اتفاقی که با انجام حرکت‌های خداپسندانه آغاز و در اواخر سال گذشته با برگزاری اردوهای تیم ملی، برگزاری مسابقات لیگ در رده‌های سنی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی ادامه پیدا کرد.

سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

تیرماه
دهم تیرماه سال گذشته چهارمین سمینار ملي و اولين سمينار بين المللي علمی تخصصی تکواندو بصورت آنلاین و با مشارکت متخصصان علوم ورزش و تکواندو سراسر جهان برگزار شد.

امیرسینا بختیاری و علی نجفی در روز سیزدهم تیرماه مدال‌های طلای خود در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان و آسیا را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
در روز 28 تیرماه از سوی کمیته بین‌المللی المپیک اعلام شد که مسابقات المپیک جوانان که قرار بود در سال 2022 در داکار پایتخت سنگال برگزار شود به تعویق افتاده است. این تصمیم به دنبال درخواست رئیس جمهور سنگال گرفته شد و قرار است این مسابقات در سال 2026 برگزار شود.
کمیته بین‌المللی المپیک در روز 29 مردادماه برنامه زمان‌بندی مسابقات تمامی رشته‌های ورزشی در رقابت‌های المپیک توکیو را اعلام کرد. بر همین اساس مسابقات تکواندو در روزهای 2 تا 5 مردادماه سال 1400 برگزار خواهد شد.
جلسه شورای اجرایی اتحادیه تکواندو آسیا با حضور کی سوک لی رییس و سیدمحمد پولادگر نایب رییس اتحادیه تکواندو آسیا در روز 30 تیرماه به صورت آنلاین برگزار شد و ایران موفق شد جواز میزبانی پنجمین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا (G2)، چهارمین دوره رقابت‌های آزاد آسیایی (G1) و یازدهمین جام باشگاه‌های آسیا (G1) در سال 2021 را بدست آورد.
همچنین در این جلسه آنلاین، سیدمحمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو ایران و نایب رئیس اتحادیه تکواندو آسیا پیشنهاد داد تا رشته پومسه همانند بازی‌های آسیایی 2018 در بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو چین نیز حضور داشته باشد. پیشنهادی که با موافقت اعضا مواجه شد و قرار شد کشورهای عضور این موضوع را از طریق کمیته‌ ملی المپیک خود پیگیری کرده تا موافقت شورای المپیک آسیا را برای اضافه شدن این رشته به بازی‌های آسیایی 2022 اخذ نمایند.

مردادماه
کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو در روز 4 مردادماه با ارسال نامه‌ای به تمامی کشورها اعلام داشت بازی‌های المپیک توکیو سال آینده برگزار خواهد شد.
در تاریخ 2 مردادماه، کره‌جنوبی به عنوان اولین کشور دنیا، سی و یکمین دوره مسابقات تکواندو مدارس خود را با حضور 3000 شرکت کننده دانش آموز در دو بخش کیوروگی و پومسه برگزار کرد. این مسابقات به مدت 13 روز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و تمام بازیکنان در زمین مجبور به استفاده از ماسک بودند.
انتخابات ریاست و نایب رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک7 مرداد ماه برگزار شد و هادی ساعی مدیرفنی تیم‌های ملی در رقابت با زهرا نعمتی به عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک انتخاب شد.
سیدمحمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو در تاریخ 15 مردادماه طی حکمی ناصر پورعلی‌فرد دبیر سابق فدراسیون تکواندو و رئیس سابق فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام را به عنوان مشاور عالی نصوب کرد.
مهمترین اتفاق فدراسیون تکواندو در مردادماه، رونمایی از فاز نخست اپلیکیشن تخصصی تکواندو در روز 19 مردادماه بود.
مراسمی که به مناسبت گرامیداشت عید سعید غدیرخم و با حضور سیدمحمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، دکتر مهدی علی‌نژاد معاونت توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، علیرضا خسروی مدیر کل امور مشترک فدراسیون ها، محمداسماعیل آذرپاد پیشکسوت تکواندو، زهرا سروی نایب رئیس بانوان، آرش فرهادیان رئیس سازمان تیم های ملی، فریبرز عسکری سرمربی تیم‌‌ملی تکواندو و پیام خانلرخانی سرمربی تیم ملی پاراتکواندو، در فدراسیون تکواندو برگزار شد و به طور رسمی از اولین اپلیکیشن تخصصی یک فدراسیون ورزشی در کشورمان رونمایی شد.
در این مراسم محمد باقری معتمد، کوروش رجلی و مسعود حجی‌زواره قهرمانان پرافتخار تکواندو کشورمان و همچنین محمدرضا زوار سرمربی تیم ملی نوجوانان، مرتضی کریمی سرمربی تیم‌‌ملی نونهالان در مسابقات آسیایی و جهانی 2019 نیز حضور داشتند.
آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی دو نماینده تکواندو ایران در المپیک توکیو و ناهید کیانی ملی‌پوش تکواندو بانوان بود که در مراسم رونمایی شرکت کردند.
جلسه شورای اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو 20 مردادماه با حضور اعضاء شورا به صورت آنلاین برگزار شد و با رای اعضا رقابت‌های نوجوانان جهان که قرار بود مهرماه در "صوفیه" بلغارستان برگزار شود، لغو گردید.طبق تصمیم شورای اجرایی فدراسیون جهانی این رقابت‌ها در سال 2022 برگزار خواهد شد.
مسابقات مجازی پومسه‌ قهرمانی جهان 2020 مدارس با حضور 567 تکواندوکار از 22 کشور در دو گروه دختران و پسران از تاریخ 24 تا 28 مردادماه به میزبانی نپال برگزار شد. در این مسابقات محمد امین گماریان، ساناز تقی‌پور و زینب طغیانی مدال نقره کسب کردند و امیرحسین اسماعیلی، نرگس بلغند و مهتاب تاجی رستم آبادی عنوان سومی را بدست آوردند.

شهریورماه
کمیته بین‌المللی پارالمپیک در روز 4 شهریورماه برنامه زمانبندی مسابقات پاراتکواندو توکیو را اعلام کرد. طبق این برنامه مسابقات پاراتکواندو از تاریخ 11 تا 13 شهریورماه در سالن "ماکوهاری مسه" برگزار خواهد شد.
اولین دوره مسابقات پومسه قهرمانی دانشجویان پسر کشور با حضور 71 ورزشکار از 62 دانشگاه طی 3 مرحله در شهریورماه به صورت مجازی برگزار شد و در نهایت 12 شهریورماه نفرات برتر این مسابقات معرفی شدند.
علیرضا ابراهیمی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه خوارزمی مقام اول، محمدمهدی جمشیدی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه پیام نور مرکز همدان مقام دوم، محمدحسین درفشی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و امین مرادی دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه غیردولتی شهید اشرفی اصفهانی مقام سوم مشترک این مسابقات را کسب کردند.
همچنین در بخش بانوان، راضیه آقایی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه الزهرا(س) مقام اول، نهال پرهیزکار دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر مقام دوم، غزاله رئیس اوژن دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و فاطمه سیدی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه زنجان مقام سوم مشترک را کسب کردند.
مهمترین اتفاق تکواندو ایران در سال 99، انتخاب فدراسیون تکواندو ایران به عنوان برترین فدراسیون جهان از سوی فدراسیون جهانی بود. در روز 14 شهریورماه سال گذشته و همزمان با روز جهانی تکواندو، دکتر چو ضمن برقراری تماس ویدئویی با سیدمحمد پولادگر، از انتخاب فدراسیون تکواندو ایران به عنوان برترین فدراسیون جهان خبر داد و کسب این عنوان را به رئیس فدراسیون تکواندو ایران تبریک گفت.
چهارمین سمینار ملي و اولين سمينار بين المللي علمی تخصصی تکواندو به مناسبت روز جهانی تکواندو با همکاری انجمن علمی مدیریت ورزش کشور و دانشگاه آزاد اسلامی کرج، 14 شهریورماه به میزبانی کشورمان و به صورت آنلاین برگزار شد.
سرانجام پس از حدود 7 ماه وقفه، اردوی تیم‌های ملی تکواندو و پاراتکواندو در روز 15 شهریورماه و پس از دریافت مجوز از سوی ستادملی مباره با کرونا، آغاز شد.
اردوی تیم ملی تکواندو در گروه مردان با حضور آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی دو المپین تکواندو کشورمان و سجاد مردانی و امیرمحمد بخشی شروع شد. در بخش پاراتکواندو نیز مهدی پوررهنما و اصغر عزیزی پارالمپین های تکواندو کشورمان تمرینات خود را آغاز کردند.
دوره مربیگری آنلاین درجه یک کشور هندوستان، طی روزهای 18 و 19 شهریورماه با تدریس سیدنعمت خلیفه برگزار شد.
مجمع عمومی سالیانه فدراسیون تکواندو 18 شهریورماه با حضور دکتر مهدی علی نژاد معاونت توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، علیرضا خسروی مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها، طاهره طاهریان نایب رئیس کمیته ملی المپیک، سید محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، مجید نیری دبیر فدراسیون، مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع وزارت ورزش، زهرا سروی نایب رئیس بانوان و سایر اعضای مجمع مقیم تهران برگزار شد.
روسای هیات‌های استانی نیز با حضور در ادارات کل ورزش و جوانان استان مربوطه به صورت مجازی شرکت کردند. در این مجمع، مهدی علی‌نژاد گفت: در ارزیابی‌های که توسط وزارت ورزش در سال 1398 انجام شد، ارزیابی‌های دقیقی صورت گرفت و شاخص‌های خوبی طراحی شد که 4 معاونت وزارت ورزش و 11 اداره کل در این ارزیابی نقش داشتند و فدراسیون تکواندو به عنوان یکی از سه فدراسیون برتر ایران شناخته شد که نشان دهنده این است تکواندو در حوزه ملی هم در مقایسه با فدراسیون‌های دیگر برتر است.
سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی دستیار و مشاور‌عالی ‌فرمانده معظم‌کل قوا در روز 19 شهریورماه طی پیامی انتخاب فدراسیون تکواندو به عنوان برترین فدراسیون جهان را به سید محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو بریک گفت.
در روز 20 شهریورماه نفرات برتر چالش بزرگ تکواندو (جام غدیر) که به منظور گرامیداشت دهه امامت و ولایت(عید بزرگ غدیر) در دو گروه مردان و زنان و در آیتم‌های آپ دولیوچاگی و دولیوچاگی برگزار شده بود، معرفی شدند.
نشست هماهنگی برگزاری لیگ‌های تکواندو در سال 99 روز 23 شهریورماه با حضور مجید نیری دبیر فدراسیون تکواندو محسن تمجید سرپرست سازمان لیگ، مصطفی بابایی دبیر سازمان لیگ، سرپرستان و مربیان تیم‌های متقاضی برگزار شد.تاريخ:دوشنبه 2 فروردين 1400 - 10:31