بخش سوم/ مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته


سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، شیوع ویروس منحوس کرونا از اواخر اسفندماه سال 1398 فعالیت رشته‌های ورزشی در دنیا و ایران را به حالت تعطیل درآورد. پاندمی که در ابتدا تصور نمی‌شد که بتواند باعث تعطیلی ورزش در دنیا، تعویق رویدادهای معتبر جهانی، قاره‌ای و حتی المپیک شود و حتی پا را فراتر از این بگذارد و شهرهای پرجمعیت و بزرگ دنیا را با انجام قرنطینه تبدیل به خیابان‌های خالی از جریان طبیعی زندگی کند.

با این همه زندگی در هر شرایطی جریان خواهد داشت و ورزش نیز به عنوان یک پدیده بزرگی اجتماعی پس از مدتی به روال طبیعی خود بازگشت. روالی که در برخی رشته‌های ورزشی زودتر آغاز شد و در برخی رشته‌های دیگر نیز با بررسی و بالابردن شرایط ایمنی ورزشکاران در نهایت با استارت دوباره همراه بود.

تکواندو ایران نیز همواره نشان داده است که تحت هیچ شرایطی از حرکت باز نمی‌ایستد و بیماری کرونا نیز مانع بر سر فعالیت‌های فدراسیون و تکواندو ایران ایجاد نکرد. اتفاقی که با انجام حرکت‌های خداپسندانه آغاز و در اواخر سال گذشته با برگزاری اردوهای تیم ملی، برگزاری مسابقات لیگ در رده‌های سنی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی ادامه پیدا کرد.

سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

مهرماه
علیرضا نصرآزادانی کاپیتان سابق تیم ملی تکواندو در روز 9 مهرماه به عنوان سرمربی تیم ملی تکواندو بلژیک انتخاب شد.
رییس اتحادیه تکواندو آسیا روز 13 مهرماه اعلام کرد؛ تمامی رویدادهای تکواندو در سال 2020 را لغو کرد. با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان مسابقات قهرمانی آسیا 2020 در بخش‌های پاراتکواندو، پومسه و کیوروگی (انفرادی و تیمی)، کسب سهمیه بازی های المپیک توکیو، چهارمین دوره جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا، دهمین دوره جام باشگاه های آسیا و سومین دوره آزاد آسیایی به تعویق افتاد و در سال 2021 برگزار خواهد شد.

دوره مربیگری آنلاین درجه یک کشور اندونزی، طی روزهای 14 و 15 مهر ماه برگزار شد و سیدنعمت خلیفه عضو کمیته آموزش فلدراسیون جهانی تکواندو به عنوان مدرس در این دوره حضور داشت.

شورای اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو در روز 14 مهرماه مسابقات فینال گرندپری به میزبانی مکزیک و گرندپری به میزبانی ووشی که قرار بود در سال 2020 برگزار شود را لغو کرد و این مسابقات در سال 2021 برگزار خواهد شد.

ملی‌پوشان بانوان سرانجام از روز 28 مهرماه تمرینات خود را همزمان با تیم‌های ملی تکواندو مردان و پاراتکواندو آغاز کردند. مهلا مومن زاده، غزل سلطانی، ناهید کیانی و یلدا ولی نژاد در در نخستین اردوی تیم بانوان در سال 99 حضور داشتند.

آبان‌ماه
رقابت‌های انتخابی تیم ملی پومسه در بخش مردان و زنان در روزهای یکم تا پنجم مهرماه به صورت مجازی برگزار شد و در پایان، ترکیب تیم‌ملی پومسه مردان و زنان کشورمان برای شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی مشخص شد.

مسابقات آزاد آنلاین فیلیپین در بخش ضربات سرعتی تکواندو با حضور 1000 تکواندوکار از 23 کشور طی روزهای 2 تا 4 آبان‌ماه در دو رده سنی نوجوانان و بزرگسالان برگزار شد. در این مسابقات، 6 تکواندوکار از ایران حضور پیدا کرده بودند که در پایان موفق به کسب 3 مدال طلا و 2 برنز شدند.

در رده سنی نوجوانان صبا بیگی (وزن 44- کیلوگرم)، سوگند جی افزام (وزن 63- کیلوگرم) و مهدی حاجی موسائی (وزن 45- کیلوگرم) مدال طلا را بدست آوردند و یاشار اسکندری (وزن 54- کیلوگرم) به مدال برنز رسید.
در رده سنی بزرگسالان نیز مبینا شریفی ماهر (وزن 53- کیلوگرم) صاحب گردن آویز برنز شد.
دوره تربیت مدرس از سوی کمیته آموزش فدراسیون جهانی با حضور 210 شرکت کننده از 5 تا 9 آبان ماه برگزار شد و در نهایت حافظ مهدوی رییس کمیته داوران و هادی افشار مربی سابق تیم ملی این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشتند و به عنوان مدرسین رسمی فدراسیون جهانی تکواندو انتخاب شدند.
مسابقات قهرمانی پومسه آسیا از 22 تا 24 آبان‌ماه به صورت آنلاین در دو بخش انفرادی استاندارد و ابداعی برگزار شد و تیم ملی کشورمان با کسب یک مدال طلا، 5 نقره و 11 برنز به کار خود پایان داد.
سکینه هوشنگی ماهر طلایی شد؛ آتوسا فرهمند، کبری سخایی وطن، زهرا افتخاری، حمید نظری و هدایت آریان‌فر مدال نقره این دوره از رقابت‌ها را بدست آوردند و راضیه آقایی، سیده معصومه حسینی، نرجس شریفی، مریم عربی، محمد تقی حاتمی، سیدحسین موسی‌نیا، اکبر فروزان، علی اکبر محمدی، قربان دلشاد، عباسرضایی و ابراهیم خاوری به مدال برنز رسیدند.
حافظ مهدوی داور بین‌المللی کشورمان برای قضاوت در مسابقات قهرمانی جهان پومسه در سال 2020 که با حضور 401 شرکت کننده از 79 کشور در دو بخش انفرادی استاندارد و ابداعی از روز 26 آبان‌ماه تا 25 آذرماه به صورت آنلاین برگزار می‌شود، دعوت شد.

آذرماه
دوره بین المللی کوچینگ سطح 2 طی روزهای (30 آبان‌ماه تا 2 آذرماه) به صورت مجازی برگزار شد. در این دوره بین‌المللی فریبرز عسکری، حسینعلی نظری، محمدرضا زوار، وحید عبداللهی، مهرو کمرانی، فاطمه اسدپور، فاطمه صفرپور و آزاده یاسایی حضور پیدا کردند.
آخرین جلسه شورای اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو در سال 2020، 4 آذرماه به صورت آنلاین برگزار شد و برگزاری رقابت‌های گرندپری قبل از بازی‌های المپیک 2020 در دستور کار قرار گرفت.
اولین دوره انتخاب نماینده فنی فدراسیون جهانی تکواندو در روزهای 4 و 5 آذرماه با حضور 93 شرکت کننده از 53 کشور برگزار شد و در نهایت سیروس رضایی دبیر کمیته فنی و از قهرمانان تکواندو کشورمان و حافظ مهدوی رئیس کمیته داوران توانستند به عنوان نمایندگان فنی فدراسیون جهانی تکواندو در مسابقات انتخاب شوند.

اولین دوره انتخاب نماینده فنی سطح 3 فدراسیون جهانی تکواندو با حضور 9 شرکت کننده از سراسر جهان در روزهای 11 تا 13 آذرماه برگزار شد. در این دوره سیدمحمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو کشورمان حضور داشت که موفق شد به عنوان نماینده فنی سطح 3 فدراسیون جهانی تکواندو (TD) در رویدادهای G6 و بالاتر همچون بازی‌های المپیک، بازی‌های قاره‌ای و جهانی و مسابقات قهرمانی جهان انتخاب شود.

مسابقات آنلاین پومسه قهرمانی جهان پومسه با حضور 401 شرکت کننده از 79 کشور در دو بخش انفرادی استاندارد و ابداعی طی روزهای 26 آبان‌ماه تا 25 آذرماه برگزار شد و نمایندگان کشورمان موفق به کسب 4 مدال برنز شدند.
امیررضا مهربان، حمید نظری، محمدتقی حاتمی و نسترن ملکی پومسه‌روهای کشورمان بودند که موفق به کسب مدال در رقابت‌های آنلاین قهرمانی جهان شدند.

مراسم قرعه کشی لیگ برتر تکواندو مردان(جام خلیج فارس)، ۲۳ آذرماه برگزار و ۱۰ تیم شرکت کننده در لیگ برتر در گروه الف و ب قرار گرفتند.
تیم‌های شهرداری ورامین، پاس، جوانه (استقلال)، صنعت مس کرمان و فتح صدر البرز در گروه الف و لوازم خانگی کن، دانشگاه آزاد، ارسیان البرز، پالایش نفت آبادان و فرمانیه در گروه ب قرار گرفتند.
در تاریخ 26 آذرماه از سوی اتحادیه تکواندو آسیا تاریخ جدید مسابقات کسب سهمیه قاره آسیا در دو بخش تکواندو و پاراتکواندو اعلام و قرار شد این مسابقات در تاریخ 6 تا 8 فروردین‌ماه سال 1400 به میزبانی اردن برگزار شود.
سی و نهمین مجمع عمومی شورای المپیک آسیا(OCA) در تاریخ 26 آذرماه برگزار شد و قطر در رقابت با عربستان به عنوان میزبان بازی های آسیایی 2030 انتخاب شد.

مسابقات آنلاین آزاد جهانى پومسه ناشنوايان در روز 29 آذرماه و با قهرمانی تیم کشورمان به پایان رسید.
در این مسابقات که با حضور 10 کشور ایران، کره جنوبی، یونان، روسیه، ترکیه، آلمان، تایلند، مکزیک، اوکراین و اندونزی برگزار شد، تیم کشورمان با کسب 4 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز در جایگاه نخست تیمی قرار گرفتند، تیم کره جنوبی با کسب یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز جایگاه دوم را به خود اختصاص داد و تیم های یونان و روسیه هر کدام با کسب یک مدال نقره و یک برنز سوم و چهارم شدند.


تاريخ:سه شنبه 3 فروردين 1400 - 22:04