بخش پایانی/ مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته


سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، شیوع ویروس منحوس کرونا از اواخر اسفندماه سال 1398 فعالیت رشته‌های ورزشی در دنیا و ایران را به حالت تعطیل درآورد.
پاندمی که در ابتدا تصور نمی‌شد که بتواند باعث تعطیلی ورزش در دنیا، تعویق رویدادهای معتبر جهانی، قاره‌ای و حتی المپیک شود و حتی پا را فراتر از این بگذارد و شهرهای پرجمعیت و بزرگ دنیا را با انجام قرنطینه تبدیل به خیابان‌های خالی از جریان طبیعی زندگی کند.

با این همه زندگی در هر شرایطی جریان خواهد داشت و ورزش نیز به عنوان یک پدیده بزرگی اجتماعی پس از مدتی به روال طبیعی خود بازگشت. روالی که در برخی رشته‌های ورزشی زودتر آغاز شد و در برخی رشته‌های دیگر نیز با بررسی و بالابردن شرایط ایمنی ورزشکاران در نهایت با استارت دوباره همراه بود.

تکواندو ایران نیز همواره نشان داده است که تحت هیچ شرایطی از حرکت باز نمی‌ایستد و بیماری کرونا نیز مانع بر سر فعالیت‌های فدراسیون و تکواندو ایران ایجاد نکرد. اتفاقی که با انجام حرکت‌های خداپسندانه آغاز و در اواخر سال گذشته با برگزاری اردوهای تیم ملی، برگزاری مسابقات لیگ در رده‌های سنی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی ادامه پیدا کرد.

سایت هواداران تکواندو در سلسه گزارش‌هایی همانند سالیان گذشته نگاه و مروری به فعالیت تکواندو ایران و جهان در سال گذشته انداخته است.

دی‌ماه
با تصمیم کمیته فنی فدراسیون تکواندو در تاریخ 7 دی‌ماه، عاطفه کشاورز به عنوان سرمربی تیم ملی پاراتکواندو بانوان انتخاب شد.

دیدارهای گروه الف نوزدهمین دوره لیگ برتر تکواندو(جام خلیج فارس)، 19 دی ماه برگزار شد و در پایان تیم‌های شهرداری ورامین و مس کرمان به عنوان تیم‌های اول و دوم راهی مرحله نهایی شدند.

متاسفانه اتفاق تلخ مسابقات گروه الف، تصادف منجر به فوت محمدرضا بابادی ملی‌پوش سابق تکواندو ایران و مربی تیم مس کرمان بود که بعد از پایان مسابقات قصد بازگشت به اصفهان را داشت.

پس از پایان مسابقات گروه الف، رقابت‌های گروه ب لیگ برتر تکواندو مردان در روزهای 25 و 26 دی ماه پیگیری شد و تیم‌های لوازم خانگی کن و فرمانیه به عنوان تیم‌های اول و دوم به مرحله نهایی صعود کردند.

پانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور پومسه بانوان در روز 27 دی‌ماه با قضاوت بخش های مختلف به پایان رسید و پومسه‌‌روهای تهران با 3 مدال طلا، 6 نقره، 2 برنز و 64 امتیاز قهرمان شدند. البرز با 4 طلا، 2 نقره، 4 برنز و 60 امتیاز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد و اصفهان با 4 طلا، یک نقره، 5 برنز و 59 امتیاز به مقام سومی رسید. خوزستان با یک طلا، 2 نقره، 5 برنز و 41 امتیاز چهارم شد.

همچنین در روز 29 دی‌ماه قضاوت مرحله نهایی پانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور پومسه به صورت غیرحضور به پایان رسید و پومسه‌‌روهای اصفهانی با 10 مدال طلا، 3 نقره، 2 برنز و 108 امتیاز قهرمان شدند. تهران با 4 طلا، 7 نقره و 74 امتیاز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد؛ البرز با 5 نقره، 5 برنز و 42 امتیاز به مقام سومی رسید. مازندران با یک طلا، یک نقره، 6 برنز و 39 امتیاز چهارم شد.

بهمن‌ماه
شانزدهمین دوره رقابت های لیگ تکواندو زنان (جام کوثر)طی روزهای دوم و سوم بهمن‌ماه برگزار شد و در پایان فتح صدر البرز با کسب 12 امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت. لوازم خانگی کن با 9 امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و شرکت رهنما تجارت آراز امین با 6 امتیاز سوم شد.تیم‌های دانشگاه آزاد اسلامی و هیات تکواندو سیستان و بلوچستان به ترتیب در رده چهارم و پنجم قرار گرفتند.

مرحله مقدمانی مسابقات گروه اول و دوم یازدهمین دوره لیگ تکواندو نوجوانان دختر روز 9 بهمن‌ماه برگزار شد و در پایان 4 تیم لوازم خانگی کن با 6 امتیاز و هیات تکواندو استان مازندران با 3 امتیاز از گروه الف و فتح صدر البرز با 6 امتیاز و هیات تکواندو گیلان با 3 امتیاز از گروه ب به مرحله نهایی صعود کردند.

مرحله نهایی این مسابقات نیز روز 10 بهمن ماه پیگیری شد و در نهایت لوازم خانگی کن با کسب 9 امتیاز (تمام امتیاز فنی) موفق شد جام یازدهم لیگ نوجوانان دختر را بالای سر برد.

فتح صدر البرز با 9 امتیاز (6 امتیاز فنی +3 امتیاز قرآنی) بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و هیات تکواندو استان مازندران با 3 امتیاز (2 امتیاز قرآنی +یک امتیاز فنی) سوم شد. هیات تکواندو گیلان نیز با 2 امتیاز (یک امتیاز قرآنی +یک امتیاز فنی) در رده چهارم قرار گرفت.

در روز 14 بهمن‌ماه مسابقات دور برگشت هشتمین دوره لیگ برتر پومسه زنان(جام ستارگان) با قهرمانی تیم پترو صدف کاپ قهرمانی به پایان رسید. در این مسابقات آکادمی قهرمانی پومسه بندری نایب قهرمان شد و تیم‎ میاندورود مازندران عنوان سومی را کسب کرد.

در روز 15 بهمن‌ماه دور برگشت یازدهمین دوره لیگ دسته یک پومسه زنان(جام نشاط) با قهرمانی تیم هیات تکواندو شهرستان قدس با 32 امتیاز به پایان رسید. متحدین با 21 امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و هیات تکواندو شهرستان قدس الف با 16 امتیاز عنوان سومی را کسب کرد.
یازدهمین دوره لیگ دسته یک پومسه مردان(جام نشاط)، در روز 16 بهمن‌ماه به پایان رسید و تیم صنایع غذایی درنا با 62 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر بردند؛ آکادمی نظری با 59 امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و پایگاه قهرمانی پومسه ایران با 5 امتیاز سوم شد.

در روز 17 بهمن‌ماه از سوی اتحادیه تکواندو آسیا خبر از تعویق مسابقات کسب سهمیه قاره آسیادر دو بخش تکواندو و پاراتکواندو خبر داد. مسابقاتی که قرار بود 6 تا 8 فروردین‌ماه سال 1400 به میزبانی اردن برگزار شود.

هشتمین دوره لیگ برتر پومسه مردان(جام ستارگان) روز 17 بهمن‌ماه برگزار شد و تیم راهیان با 84 امتیاز توانست بر سکوی قهرمانی بایستد؛ بایوران البرز با 46 امتیاز به عنوان نایب قهرمانی رسید و پایگاه قهرمانی پومسه ایران با 37 امتیاز بر سکوی سومی ایستاد.
اردوی تیم ملی پاراتکواندو بانوان از 18بهمن‌ماه با حضور رایحه شهاب و فاطمه دودانگه در مرکز جهانی تکواندو آغاز شد.

رقابت‌های انتخابی درون اردویی تیم‌ملی تکواندو بانوان 18 بهمن ماه با حضور 14 تکواندوکار در فدراسیون تکواندو برگزار و پس از بررسی های صورت گرفته از سوی کادرفنی، 8 هوگوپوش در اردوی تیم ملی باقی ماندند.

مهلا مومن زاده، غزل سلطانی، ناهید کیانی، کوثر اساسه، پریسا جوادی، ملیکا میرحسینی، یلدا ولی نژاد و زهرا پوراسماعیل موفق شدند جواز ادامه حضور در اردو را کسب کنند.

روز دوشنبه 20 بهمن‌ماه تیم ملی تکواندو بلغارستان به منظور برپایی اردوی مشترک 22 روزه با ملی پوشان کشورمان وارد ایران شد.

فدراسیون جهانی تکواندو در روز 21 بهمن‌ماه، سیدنعمت خلیفه را به عنوان نماینده فنی فدراسیون جهانی تکواندو (TD) سطح یک انتخاب کرد.

رقابت‌های مرحله مقدماتی گروه اول، گروه دوم و گروه سوم لیگ تکواندو نوجوانان پسر (جام آینده سازان المپیک) در روزهای 23 - 26 بهمن‌ماه برگزار شد.

در پایان مسابقات، فتح صدر البرز 10 و آینده سازان لوازم خانگی کن از گروه اول، لوازم خانگی کن و هیات تکواندو تهران 9 امتیاز از گروه دوم و شهرداری پیشوا بو پارسیان البرز 9موفق شدند به مرحله نهایی راه پیدا کنند.

در روز 28 بهمن‌ماه مرکز نیکوکاری فدراسیون تکواندو با حضور جمعی از مقامات ورزش کشور، کمیته امدادامام خمینی و فدراسیون تکواندو افتتاح شد.

اسفندماه
بیست و ششمین دوره رقابت‌های لیگ دسته یک تکواندو(جام نقش جهان) یادواره وحید زمانی شهید تکواندوکار در روزهای 30 بهمن و اول اسفندماه برگزار شد و در پایان شهرداری ورامین با 12 امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت. باشگاه مقاومت با 9 امتیاز کاپ نایب قهرمانی را بالای سر برد و خانه ورزش محلات با 6 امتیاز عنوان سومی را بدست آورد.

نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر تکواندو(جام خلیج فارس) روز 2 اسفندماه با برگزاری مرحله نیمه‌نهایی و نهایی پیگیری شد و تیم شهرداری ورامین با برتری مقابل لوازم خانگی کن، برای هفتمین بار جام قهرمانی را بالای سر برد. تیم‌های فرمانیه و مس کرمان نیز مشترکاً به مقام سومی دست یافتند.

مسابقات انتخابی تیم ملی پاراتکواندو در روز 3 اسفندماه در دو گروه مردان و زنان و رده سنی جوانان به منظور استعدادیابی و اعزام به رقابت‌های قهرمانی آسیا و بازی‌های پارآسیایی 2021، برگزار شد.

در پایان رقابت‌های انتخابی گروه زنان، رزا ابراهیمی (مازندران) و مریم عبدالله پور (گیلان) به اردوی تیم‌ملی پاراتکواندو بانوان دعوت شدند تا تمرینات با 4 هوگوپوش پیگیری شود.

جلسه آنلاین شورای اجرایی اتحادیه تکواندو آسیا در روز 4 اسفندماه با حضور "کی سوک لی" رئیس، سیدمحمد پولادگر نایب رئیس و دیگر اعضاء ظهر برگزار شد. در این جلسه مقرر شد مسابقات کسب سهمیه المپیک قاره آسیا که پیش از این قرار بود 24 تا 26 اردیبهشت ماه 1400 به میزبانی اردن برگزار شود، به درخواست کشور میزبان با یک هفته تاخیر به تاریخ 31 اردیبهشت تا 2 خرداد 1400 موکول شد.

مسابقات قهرمانی آسیا در بخش پومسه، پاراتکواندو و کیوروگی مردان و زنان نیز که طبق تقویم اعلامی می‌بایست در تاریخ 30 فروردین تا 3 اردیبهشت ماه 1400 در لبنان برگزار می‌شد به تعویق افتاد و در خرداد - تیر 1400 انجام می‌شود.

همچنین با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، یازدهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در بخش کیوروگی و ششمین دوره این رقابت ها در بخش پومسه در سال 2021، چهارمین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان آسیا (کیوروگی و پومسه) 2021 و هفتمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا پاراتکواندو 2021 به تعویق افتاد و در سال 2022 برگزار خواهد شد.

بیست و سومین دوره لیگ تکواندو نوجوانان پسر(جام آینده سازان المپیک)،7 و 8 اسفندماه برگزار شد و تیم لوازم خانگی کن با کسب 15 امتیاز عنوان قهرمانی را کسب کرد. آینده سازان لوازم خانگی کن با 13 (10 امتیاز فنی + 3 امتیاز قرآنی) امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و هوگوپوشان فتح صدر البرز با 10 امتیاز نیز کاپ سومی را بالای سر بردند.

در روز 12 اسفندماه از سوی از سوی اتحادیه تکواندو آسیا، تاریخ مسابقات کیوروگی، پومسه و پاراتکواندو قهرمانی آسیا اعلام شد. ششمین دوره مسابقات پومسه قهرمانی آسیا روز 24 خردادماه و ششمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا پاراتکواندو روز 25 خردادماه انجام خواهد شد.

بیست و چهارمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا در بخش کیوروگی نیز طی روزهای 26 و 27 خردادماه و مسابقات تیمی روز 28 خردادماه برگزار می شود. همچنین تورنمنت آزاد بیروت 29 تا 31 خردادماه و چهارمین دوره جام ریاست فدراسیون جهانی تکواندو از 27 آبان تا 2 آذر انجام می‌شود.

با حکمی از سوی دکتر "چو" رئیس فدراسیون جهانی تکواندو در روز 13 اسفندماه، حافظ مهدوی به عضویت کمیته پومسه پاراتکواندو فدراسیون جهانی منصوب شد.

تیم ملی تکواندو مردان کشورمان پس از یک سال دوری از مسابقات در اسفندماه برای برگزاری اردوی مشترک و حضور در تورنمت بین‌المللی صوفیه به بلغارستان اعزام شد.

هشتمین دوره تورنمنت بین المللی صوفیه در روز 17 اسفندماه برگزار شد و تیم ملی کشورمان با کسب دو مدال طلا توسط حسین لطفی و امیرمحمد و 240 امتیاز در مجموع مردان و زنان توانست عنوان سومی را کسب کند. تیم اردن با 3 طلا، 3نقره، یک برنز و 530 امتیاز قهرمان شد؛ تیم انگلیس با 3طلا، یک نقره، 2برنز و 450 امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد.

هشتمین دوره تورنمنت بین المللی ترکیه از 20 تا 22 اسفندماه در استانبول برگزار شد و تیم ملی تکواندو بانوان کشورمان در پایان این رقابت‌ها موفق به کسب یک مدال طلا (زهرا پوراسماعیل)، یک نقره (غزل سلطانی) و 4 برنز (ناهید کیانی، پریسا جوادی، یلدا ولی نژاد و ملیکا میرحسینی) شد.

مسابقات انتخابی تیم‌ملی پومسه نوجوانان در دو گروه دختران و پسران برای حضور در مسابقات انلاین قهرمانی جهان روز 22 اسفندماه در دو بخش انفرادی استاندارد و ابداعی برگزار شد. در پایان فاطیما رفیعی و یاسین زندی در بخش استاندارد زنان و مردان و یاسمن لیموچی و امیرحسین باسامی در بخش ابداعی زنان و مردان به عضویت تیم ملی پومسه درآمدند.
همچنین برای حضور در بخش آزاد این رقابت‌ها، پرستو زینالی، ساناز تقی‌پور، سیداحسان صداقت و محمدرضا محمودی معرفی شدند.

تاريخ:پنجشنبه 5 فروردين 1400 - 10:59