بهانه مهماندوست برای توجیه شکست سخت در قهرمانی اروپا


رقابت‌های تکواندو قهرمانی اروپا اواخر فروردین ماه در صوفیه بلغارستان برگزار شد و تیم آذربایجان با هدایت مهماندوست دوازدهم شد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، رقابت‌های تکواندو قهرمانی اروپا اواخر فروردین ماه در صوفیه بلغارستان برگزار و با قهرمانی تیم روسیه در مجموع مسابقات به پایان رسید.
روس‌ها در این رویداد با کسب 4 مدال طلا، 2 مدال نقره و 4 مدال برنز بالاتر از رقبای خود به مقام قهرمانی دست یافتند. بریتانیا نیز 3 مدال طلا و 2 مدال نقره به مقام نایب قهرمانی رسید و کرواسی با 3 مدال طلا و 2 مدال برنز در جایگاه سوم قرار گرفت.

نکته جالب توجه برگزاری این مسابقات حضور مربیان و تکواندوکاران سابق کشورمان دراین مسابقات بود و همین موضوع باعث شد تا بعد از پایان مسابقات شاهد صحبت‌های آنها در خصوص سطح برگزاری مسابقات اروپایی باشیم.
رضا مهماندوست سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو آذربایجان نیز بعد از پایان این مسابقات از ظهور قدرت‌های جدید در تکواندو صحبت کرد و سطح این مسابقات را بسیار بالا دانست. سرمربی سابق کشورالبته مانند همیشه باز هم تلاش کرد بدون هیچ توجیه‌ای مسابقات قهرمانی اروپا را به عملکرد تیم ملی تکواندو ایران ارتباط بدهد و در خصوص تکواندو ایران و دلایل افت آن صحبت کند. موضوعی که البته از سوی ایشان مسبوق به سابقه است و برای اولین بار نیست که یک مربی به ظاهر حرفه‌ای بدون هیچ منطق خاصی در خصوص عملکرد تیم دیگری صحبت می‌کند.

البته یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند برداشتن تمرکز از عملکرد نه چندان موفق آذربایجانی‌ها در مسابقات قهرمانی اروپا باشد که تنها با کسب یک مدال نقره توسط میلاد بیگی در تکواندو مردان و یک مدال برنز توسط مینایا اکبرووا در تکواندو بانوان که در مجموع مسابقات در جایگاه دوازدهم قرار گرفتند و عملکرد غیرقابل دفاعی داشت.

مهماندوست در حالی ادعای حرفه‌ای بودن دارد که در ورزش دنیا مرسوم است که سرمربیان باشگاه‌ها و مربیان ملی در خصوص عملکرد سایر تیم‌ها صحبت نمی‌کنند و تمرکزشان را روی عملکرد خود و شاگردانشان قرار می‌دهند.
اگر قرار باشد در خصوص تیم‌های دیگر صحبت کرد، می‌توان از ایشان پرسید چرا آذربایجان با حضور تکواندوکاران خوب در مسابقات قهرمانی اروپا پایین‌تر از کشورهای مانند مجارستان، بلاروس، لهستان، بوسنی و هرزگووین و رومانی قرار گرفت و همچنان روند نزول خود را ادامه داد.

یا این سوال برای علاقمندان تکواندو به وجود آمده است که چرا با وجود شرایط نامناسب آذربایجان، مهماندوست همچنان تمایل به همکاری با این کشور دارد و به خاطر اعتبار خود همکاری‌اش با آذربایجانی‌ها قطع نمی‌کند که حتی به قول ایشان دیگر حتی جای خواب هم ندارند. اینکه ایشان در 2 سال اخیر همواره و در تمامی مصاحبه‌های خود ادعا می‌کنند 9 ماه است حقوقشان عقب افتاده است نیز یکی دیگر از ابهامات است که چرا با گذشت 2 سال تغییری در این عدد 9 ماه ایجاد نمی‌شود.
صحب کردن در خصوص تیم‌های دیگر راحت است و می‌توان از آقای مهماندوست پرسید چرا ایشان به عنوان یک ایرانی که از خطوط قرمز کشور خود اطلاع دارد در مسابقات قهرمانی اروپا در مقابل رژیم اشغالگر قدس روی صندلی مربیگری نشست و به اعتقادات هموطنان خود توهین کرد.
اصول حرفه‌ای مربیگری در تمامی دنیا چارچوب و قواعد خاص خود دارد و تمامی مربیان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند به خاطر احترام به حرفه خود و همکارانشان از صحبت در خصوص تیم‌ها و کشورهای دیگر خودداری کنند و تمرکز خود را به کارشان اختصاص بدهند. موضوعی که مهماندوست بعد از سال‌ها مربیگری همچنان توجهی به آن ندارد و در هر مصاحبه‌ای گریزی به تکواندو ایران می‌زند و با صحبت‌های منفی تلاش در جهت تخریب آن انجام می‌دهد.
تاريخ:يكشنبه 6 ارديبهشت 1400 - 09:46