28149 سه شنبه 11 ارديبهشت 1397 - 07:48


تصمیم درست کادرفنی؛ حضور صرف در تمامی مسابقات گرندپری به خودی خود ارزش ندارد

حضور تحت هر شرایطی در مسابقات گرندپری نمی‌تواند برای تکواندو ایران و ملی‌پوشان چندان مناسب باشد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در اواخر سال 2013 میلادی فدراسیون جهانی تکواندو به منظور سامان‌دهی به کسب سهمیه المپیک تکواندو و همچنین درآمدزایی در این رشته ورزشی اقدام به برگزاری مسابقات گرندپری کرد و در سالیان اخیر نیز با برگزاری سه مرحله مقدماتی و یک مرحله فینال این مسابقات به رویه خود ادامه داد.
تکواندو ایران نیز در 14 دوره برگزاری این مسابقات از سال 2013 تا امروز در تمامی رویدادهای گرندپری شرکت داشته و همیشه نیز با کسب مدال این مسابقات را ترک کرده است. فدراسیون جهانی اما در ماه‌های گذشته در تصمیمی جدید اعلام کرد که قصد دارد در سال 2018 اقدام به برگزاری 4 مرحله مقدماتی و یک مرحله فینال این مسابقات کند. از پنج شهر رُم، مسکو، تائویوان، منچستر و فجیره نیز به عنوان میزبانان این مسابقات در سال 2018 نام برد.
به نظر می‌رسید فدراسیون تکواندو نیز مانند هر ساله قصد حضور در تمامی این رویدادها را داشته باشد اما در روزهای گذشته مدیر سازمان تیم‌های ملی و فریبرز عسکری از عدم اعزام ملی‌پوشان به نخستین مرحله این مسابقات خبر دادند.
در خصوص دلایل این اقدام نیز از فشرد‌گی برنامه تیم ملی تکواندو برای مسابقات قهرمانی آسیا وهمچنین آماده‌سازی بازی‌های آسیایی صحبت شد. عسکری نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد احتمال دارد برخی نفرات رنکینگی تکواندو ایران در انتخابی تیم ملی به برتری رسیده و با عضویت در تیم ملی فرصتی برای حضور در این مسابقات نداشته باشند و یا حتی آنهایی که شکست بخورند از آمادگی لازم برای حضور در مسابقات رم برخوردار نباشند.
تصمیمی که به نظر می‌رسد نشان از دیدگاه جدید مدیران و کادرفنی جدید تیم ملی دارد و آنها سرانجام پس از 5 سال حضور تیم ملی در مسابقات مختلف گرندپری به این نتیجه رسیدند که حضور تحت هر شرایطی در این مسابقات نمی‌تواند برای تکواندو ایران و ملی‌پوشان چندان مناسب باشد.
المپیک ریو به خوبی نشان داد که حضور مداوم و پرفشار ملی‌پوشان ما در رویدادهای مختلف گرندپری چه آسیب‌هایی به ملی‌پوشان ما رسانده بود و حتی غلامحسین ذوالقدری بعد از المپیک نیز به این موضوع اعتراف کرد اما باز هم با حضور مهدی بی‌باک در راس کادر فنی تیم ملی به این موضوع چندان توجه نشد و ملی‌پوشان در هر شرایطی به این مسابقات اعزام شدند که نتیجه آن عدم کسب حتی یک مدال طلا در سال 2017 برای تکواندو ایران بود که در سالیان گذشته سابقه نداشته است.
در حال حاضر نیز باید تصمیم جدید کادرفنی تیم ملی را به فال نیک گرفت و امیدوار بود حالا که تکواندو ایران به این نتیجه رسیده است که حضور صرف در تمامی مسابقات گرندپری به خودی خود ارزش ندارد به برنامه‌ریزی‌های بعدی امیدوار بود. اقدامی که می تواند با خروجی تصمیمات درست، مجددا منجر به حضور با اقتدار ما در مسابقات گرندپری باشد تا ضمن حضور ملی‌پوشان آماده در میان نفرات برتر رنکینگ المپیک، دستاورد مناسبی را نیز نصیب تکواندو ایران کند.