28151 سه شنبه 11 ارديبهشت 1397 - 15:07


بانوان به دنبال کسب طلا پس از 10 سال انتظار

تیم ملی تکواندوی بانوان در شرایطی عازم رقابت‌های قهرمانی آسیا می‌شود که تیمی باتجربه و میدان دیده است، تیمی که می‌تواند مدال طلای بانوان را پس از ۱۰ سال تکرار کند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، از تنها مدال طلای قهرمانی آسیایی بانوان 10 سال می گذرد. تک مدالی که در رقابت های ۲۰۰۸ چین توسط فاطمه نعمتی کسب شد.
دراین مدت بانوان تکواندوکار کشورمان تجربیات حضور در میدان های بزرگی را به دست آوردند و حالا رقابت آسیایی دیگری در راه است و کسب مدال طلای قهرمانی آسیا انتظار زیادی از بانوان هوگوپوش نخواهد بود.
تیمی که تمرینات خودا را برای حضور در شیاپ چانگ های ویتنام از اواخر سال 96 آغاز کرد.
مهرو کمرانی(سرمربی تیم ملی تکواندو)نیز برای انتخاب بهترین نفرات چندین رقابت انتخابی را برگزار کرد.
که در پایان رقابت های انتخابی،جام فجر وجام باشگاه‌های آسیا ناهید کیانی در وزن 49- کیلوگرم، طیبه پارسا در وزن 57- کیلوگرم، کیمیا علیزاده در وزن 62- کیلوگرم، ملیکا میرحسینی در وزن 67- کیلوگرم، هانیه اخلاقی در وزن 73- کیلوگرم و زهرا پوراسماعیل در وزن 73+ کیلوگرم ترکیب تیم‌ملی زنان کشورمان را تشکیل می‌دهند.
در این ترکیب ناهید کیانی برای دومین بار حضور در رقابت های قهرمانی آسیا را تجربه می کند.او دوره قبل بر سکوی سوم ایستاد.
کیانی تجربه خوبی را در این مدت کسب کرده و با بزرگان دنیا رقابت داشته است. البته این هوگوپوش رقبای قدرتمندی را پیش روی خود دارد.
حریف تایلندی اش شاید مهم ترین رقیبش باشد. هوگوپوش سرعتی که در وزن خود جزو بهترین های دنیاست.
در وزن ۵۷ کیلوگرم طیبه پارسا به عنوان نماینده کشورمان به روی شیاپ چانگ می رود. پارسا در قهرمانی جهان عملکرد خوبی داشت اگرچه برسر بی تجربگی ناک اوت شد و به مرحله نیمه نهایی راه پیدا نکرد.
دراین وزن حریف ژاپنی طیبه پارسا شاید مهم ترین رقیبش باشد.
امادر ۶۲ کیلوگرم کیمیا علیزاده به مصاف حریفان آسیایی می رود. کیمیا دوره قبل به دلیل حضور در رقابت های کسب سهمیه المپیک فرصت هنرنمایی در قهرمانی آسیا را نداشت.
و حالا رقابت های قهرمانی اسیا در ویتنام فرصتی است تا کیمیا قدرتش را دوباره به رخ حریفان بکشد و شاید مدال طلای اسیایی بانوان را از محصور بودن در قهرمانی آسیایی ۲۰۰۸ خارج کند.
در وزن ۶۷ کیلوگرم نیز ملیکا میرحسینی می تواند تیم بانوان را به سکوی قهرمانی سوق دهد.
ملیکا مدال برنز دوره قبل را درکارنامه اش دارد. دراین دوره انتظار می رود رنگ مدالش مرغوب تر شود. او در قهرمانی آسیا حریف سرسخت کره ای دارد که گنجینه ای از مدال هارا در اختیار دارد. از طلای المپیک تا قهرمانی جهان و گرند پری.
اما در وزن ۷۳-کیلوگرم هانیه اخلاقی به روی شیاپ چانگ می رود. تکواندوکار با تجربه که دوره قبل از رسیدن به مدال بازماند.
او میدان دیده است و شاید تجربیاتش کمک کند تا در این دوره از مسابقات از سکوی قهرمانی بالا برود. تصویری که خیلی دور از دسترس نیست.
زهرا پور اسماعیل نیز مسئولیت وزن آخر را بر عهده دارد. او مدال طلای نوجوانان جهان را دارد. تکواندوکار باتجربه که در قهرمانی جهان عملکرد قابل دفاعی نداشت. با این جود انتظار کسب مدال برای او انتظار زیادی نیست.
همچنین کیانا اخوان در وزن 46- کیلوگرم و سودابه پورصادقی در وزن 49- کیلوگرم نفراتی هستند که در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در آسیا – از بکستان موفق به کسب سهمیه حضور در این مسابقات شدند و در این رویداد شرکت خواهند کرد.

** در رقابت های قهرمانی آسیا تکواندوکارانی که خارج از تیم اصلی بر روی شیاپ‌چانگ می‌روند امتیازشان تنها به خودشان تعلق می‌گیرد و در رده بندی تیمی محاسبه نخواهند شد.

هدایت این تیم برعهده مهرو کمرانی به عنوان سرمربی و ریحانه فولادی، مهناز حسین زاده و زهرا حاجی وند به عنوان مربی است.
بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در بخش کیوروگی از 5 خردادماه به مدت دو روز و به میزبانی "هوشیمینه" ویتنام برگزار می شود.