28156 شنبه 15 ارديبهشت 1397 - 09:13


آماده‌خوری آذربایجانی‌ها ادامه دارد/ 5 تکواندوکار زن ایرانی در راه باکو؟

کشور آذربایجان همچنان برای تکمیل تیم‌های ورزشی خود به دنبال جذب بازیکن از سایر کشورها است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، کشور آذربایجان در سالیان گذشته اقدام به جذب ورزشکاران رشته‌های مختلف کشورهای دیگر و تغییر تابعیت آنها گرفته است. آنها بدون توجه به ملیت ورزشکاران کشورهای دیگر و تنها به واسطه پول سعی در جذب ورزشکاران و کسب مدال دارند. آذربایجانی‌ها در رشته‌های کشتی و تکواندو پیش از این سابقه استفاده از ورزشکاران ایرانی را داشتند و در هر شرایطی نیز برای حضور ورزشکاران دیگر کشورمان اقداماتی را نیز انجام داده‌اند.

اخیرا نیز شنیده شده است که با درخواست و مذاکره آذربایجانی‌ها با 5 تکواندوکار زن ایرانی، آنها را راضی کردند که مدتی در این کشور باشند و در اردوها حضور داشته باشند. نفراتی که در ترکیب تیم ملی برای مسابقات پیش‌رو نیز جایی نداشتند و همین امر باعث شده تا آذری ها به دنبال آنها باشند.

هدف آذربایجانی‌ها از این اقدام نیز سرمایه‌کذاری و تقویت تیم ملی تکواندو بانوان آذربایجان برای جضور در مسابقات المپیک 2020 توکیو است و قصد دارند در سالیان آینده شرایطی را فراهم کنند تا بتوانند از این افراد در مسابقات المپیک توکیو استفاده کنند. اقدامی که با توجه به سرمایه‌گذاری آذربایجانی در رشته تکواندو در سالیان اخیر عجیب نیست و به نظر می‌رسد همچنان آنها در پرورش و معرفی ورزشکاران کشور خود دچار مشکل هستند و بیشتر از این کشور مانند یک باشگاه ورزشی در حال فعالیت در ورزش جهان هستند. شاید هم برای آنها آماده‌خوری لذیذ‌تر از آماده‌سازی باشد و تلاش می‌کنند همچنان این روش خود را ادامه بدهند.

در سالیان ابتدایی جذب ورزشکار توسط آذربایجانی‌ها استدلال آنها کمبود نیروی انسانی مجرب در برخی رشته‌های ورزشی بود و آنها اعلام می‌کردند قطعا در سالیان آینده با سرمایه‌گذاری روی نیروی بومی خود از آنها استفاده خواهند کرد. صحبت‌هایی که حداقل در خصوص رشته تکواندو این کشور صدق نمی‌کند و به نظر می‌رسد آنها همچنان به دنبال نتایج و موفقیت مقطعی با حضور ورزشکاران کشورهای دیگر هستند و توانایی چندانی در پرورش و معرفی بازیکنان جدید نداشتند.

به نظر می‌رسد در راه موفقیت نیز برای آذربایجانی‌ها غرورو تعصبات ملی هیچ معنایی ندارد و آنها نیز مانند کشورهای عربی فقط به کسب افتخار تحت هر شرایطی فکر می‌کنند.