28161 يكشنبه 16 ارديبهشت 1397 - 08:49


چرخه مربیان در تیم ملی تکواندو تکراری است؟

استفاده از چرخه تکرار مربیان، یکی از انتقادهایی است که در روزهای گذشته به فدراسیون تکواندو در خصوص انتخاب سرمربی برای تیم ملی صورت گرفته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، استفاده از چرخه تکرار مربیان، یکی از انتقادهایی است که در روزهای گذشته به فدراسیون تکواندو در خصوص انتخاب سرمربی برای تیم ملی صورت گرفته است. در این چرخه نیز به حضور مربیان چون فریبرز عسگری، بیژن مقانلو، مهدی بی‌باک و نعمت خلیفه اشاره شده و حضور آنها در یک چرخه تکرار را منجر به شکل گیری یک تحول بنیادین در این رشته ورزشی اعلام کردند.
این ادعا در حالی صورت گرفته است که دوران شکوفایی تکواندو ایران در دهه 90 میلادی با غلامحسین ذوالقدری آغاز شد و تا سال 2007 میلادی ادامه داشت. ذوالقدری در مدت حضور در تیم ملی موفق به کسب اولین مدال‌های غیر رسمی و رسمی تکواندو ایران در بازی‌های المپیک شد و در مسابقات جهانی نیز به چهار عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان سومی دست یافت. بعد از جدایی ذوالقدری، فدراسیون تکواندو با اعتماد به رضا مهماندوست و استفاده از توانایی این مربی و در ادامه پروسه گذشته خود نهایتا در سال‌های 2008 و 2011 برای اولین بار قهرمان آسیا و جهان شود و در بازی‌های المپیک 2008 نیز مجددا ورزش ایران را صاحب مدال طلا کند.
بعد از اختلافات ایجاد شده میان مهماندوست و فدراسیون تکواندو در آستانه المپیک 2012 لندن، عسکری جوان برای اولین بار در یک شرایط خاص هدایت تیم ملی را در المپیک 2012 لندن بر عهده گرفت و در نهایت نیز با کسب یک مدال نقره در این مسابقات و کسب عنوان نایب قهرمانی جهان در مسابقات جام‌جهانی از تیم ملی جدا شد. بعد از عسکری قرعه هدایت تیم ملی به مرتضی کریمی همکار سالیان سال ذوالقدری در تیم ملی افتاد و کریمی نیز در مسابقات جهانی 2013 مکزیک با کسب عنوان نایب قهرمانی جهان از تیم ملی جدا شد.
دوران طلایی بعدی تکواندو ایران با حضور بیژن مقانلو رقم خورد و تکواندو ایران در مدت حدود 3 سال و نیم حضور او موفق به کسب دومین عنوان قهرمان جهان خود در سال 2015، سومین عنوان قهرمانی آسیا خود در سال 2014 و کسب چهار مدال و عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون شد. روندی که متاسفانه با پایان تلخ مسابقات المپیک ریو و جام‌جهانی آذربایجان به پایان رسید و مهدی بی‌باک را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی به تکواندو ایران معرفی کرد.
بی‌باک نیز یک سال هدایت تیم ملی را برعهده داشت که در این مدت به عنوان سومی جهان رسید اما به دلیل توقعات بالای جامعه تکواندو جای خود را به فریبرز عسکری باتجربه داد. پس از بررسی سرمربیان تیم ملی نشان می‌دهد هیچ پروسه تکراری در فدراسیون تکواندو وجود نداشته است و تنها فریبرز عسکری که یک بار و در یک شرایط خاص هدایت تیم ملی را برعهده گرفت، حالا و با تجربه بالاتر به عنوان سرمربی تیم ملی تکواندو انتخاب شده است.
نعمت خلیفه نیز که از او به عنوان یک مربیان چرخه تکرار یاد شده است در زمان هدایت تیم ملی توسط بیژن مقانلو، به دلیل تعدد مسابقات تیم ملی، به عنوان سرمربی تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2016 انتخاب شد که این هوشمندی با چهارمین قهرمانی تیم ملی در آسیا به پایان رسید. خلیفه در سال گذشته نیز به عنوان سرمربی نماینده کشورمان در مسابقات جام‌جهانی حضور داشت که با کسب عنوان قهرمانی به کار خود خاتمه داد. توانایی خلیفه بر هیچ کسی پوشیده نیست اما او هیچ وقت برای بلند مدت سرمربی تیم ملی تکواندو نبوده است و با توجه به تعدد مسابقات تیم ملی تکواندو مانند برخی دیگر از مربیان هدایت تیمی مجزا را برعهده داشته است.
در ادامه این مطلب از سال‌های 2012 تا 2018 به عنوان دورانی یاد شده است که تکواندو ایران به نسبت سالیان 1985 تا 2011 کم فروغ‌تر ظاهر شده است که به نظر نشان از عدم دقت به افتخارات تیم ملی بوده است. تیم ملی تکواندو ایران در 6 سال یاد شده در سه دوره مسابقات جهانی حضور داشته است که دومین عنوان قهرمانی جهان خود و یک عنوان نایب قهرمانی و سومی را کسب کرده است. این در حالی است که در گذشته نیز تیم ملی تکواندو در حد فاصل سال‌های 99 تا 2011 نیز در 7 دوره مسابقات جهانی به یک مقام قهرمانی، پنج عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان سومی دست یافته است. در مسابقات قهرمانی آسیا نیز در 6 سال اخیر تکواندو ایران به 2 عنوان قهرمانی و یک نایب قهرمانی دست یافته است و این در حالی است که در گذشته نیز تکواندو ایران دو بار قهرمان آسیا شده است. در طی این شش سال نیز تیم ملی تکواندو تنها در یک دوره بازی‌های آسیایی حضور داشته است که با کسب 4 مدال طلا بهترین دستاورد خود را داشته است. در مسابقات جام‌جهانی نیز تیم ملی در حد فاصل سال‌های 2000 تا 2010، دو بار به مقام قهرمانی دست یافت و در این 6 سال نیز در سال گذشته به یک عنوان قهرمانی دست یافت. تنها نقطه ضعف 6 سال اخیر تیم ملی تکواندو، نتایج المپیک ریو و جهانی دوره گذشته بوده است که باید این روند نیز اصلاح شود. با وجود نتایج ضعیف بخش مردان در المپیک ریو، در بخش بانوان نیز کیمیا علیزاده به اولین مدال تاریخ بانوان دست یافت اما فارغ از این‌ها تکواندو ایران در 6 سال گذشته در رده‌های پایه در دو بخش پسران و دختران نیز افتخاراتی را داشته است که به آن کمتر توجه شده است.