29160 سه شنبه 25 ارديبهشت 1397 - 08:58


پولادگر: نباید توقعات را برای تکرار قهرمانی آسیا بالا ببریم/ منافع ملی است که می‌تواند همه را در کنار هم نگه دارد

رئیس فدراسیون تکواندو گفت: همه کشورهای آسیایی در حال تلاش هستند و ما نباید توقعات را برای تکرار عنوان قهرمانی دوره گذشته آسیا بالا ببریم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، سال 97 برای تکواندو ایران سال پرترافیک و شلوغی است و تیم ملی تکواندو بعد از تغییر و تحولات کادرفنی باید در مسابقات قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی جاکارتا ، رقابت‌های گرندپری و گرند اسلم شرکت کند. برگزاری این مسابقات و توقعات جامعه ورزش برای تکرار افتخارآفرینی‌های تکواندو در بازی‌های آسیایی دوره گذشته، باعث شده است تا نگاه‌ها در سال جاری روی این رشته ورزشی بیشتر متمرکز باشد.

در آستانه بیست و سومین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا، محمد پولادگر در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص آخرین شرایط تیم ملی و اتفاقات این رشته به صحبت پرداخته که در زیر می‌خوانید.

*در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا در خصوص آخرین شرایط تیم‌های ملی و پاراتکواندو صحبت کنید؟

الحمدالله شرایط بسیار خوب است و بچه‌ها بسیار با انگیزه هستند. مسابقات قهرمانی آسیا نیز برای ما مسابقات بسیار مهمی است و همانطور که می‌دانید این دوره از مسابقات تجمیع چندین مسابقه است. در این دوره مسابقات قهرمانی آسیا ما شاهد برگزاری رقابت‌های کیوروگی و پومسه بزرگسالان در دو گروه آقایان و بانوان هستیم. در کنار آن برای اولین بار رقابت‌های پومسه جدید برگزار خواهد شد که مقدمه‌ای بر برگزاری این مسابقات در بازی‌های آسیایی است. همچنین رقابت‌های قهرمانی آسیا در پاراتکواندو نیز برگزار خواهد شد و ما برای اولین بار یکی از ورزشکاران خانم را نیز به این رقابت‌ها اعزام می‌کنیم. حساسیت این مسابقات باعث شده است تا تیم‌های مختلف ما از آغازین ساعات سال جدید در اردو حضور داشته باشند. در حال حاضر نیز در سه نقطه کشور تیم‌های ملی در اردو حضور دارند. تیم کیوروگی آقایان در آکادمی ملی المپیک و بانوان نیز در رشت و استان گیلان در اردو هستند و بچه‌های پومسه و پومسه جدید نیز در خانه تکواندو به تمرین مشغول هستند. قرار است هفته آینده نیز بچه‌های ما در دو مرحله به هوشیمینه ویتنام محل برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شوند.

*تیم ملی تکواندو ما در آخرین دوره برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا برای چهارمین بار به عنوان قهرمانی رسید. این اتفاقات می تواند توقعات را برای تکرار عنوان قهرمانی دوره گذشته آسیا بالا ببرد؟

اصلا نباید توقعات را برای تکرار عنوان قهرمانی دوره گذشته بالا ببریم. در حال حاضر همه کشورها در حال تلاش هستند و بهترین‌های خود را نیز به این مسابقات اعزام می‌کنند. با توجه به جایگاهی که کشورهای آسیایی در دنیای تکواندو دارند مسابقات قهرمانی آسیا این رشته مانند مسابقات قهرمانی جهان است. کشورهایی مانند کره‌جنوبی، تایلند و حتی ویتنام میزبان در برخی رشته‌ها مانند پومسه مدعی هستند. اندونزی نیز تیم بسیار خوبی است اما بچه‌های ما شایستگی کسب عنوان قهرمانی را دارند. امیدوارم در این مسابقات نیز شرایط به گونه‌ای پیش برود تا بچه‌های ما با شایستگی توانمندهای خود را به نمایش بگذارند.

*در کنار حضور تیم‌های ملی در مسابقات قهرمانی آسیا، شما نیز ناظر فنی این مسابقات هستید.

از طرف فدراسیون جهانی به عنوان ناظر فنی این مسابقات انتخاب شدم و امیدوارم بتوانم با حساسیت و دقتی که لازمه این مسئولیت است این رویداد را نیز برگزار کنیم.

*در هفته گذشته شاهد ابقای شما برای دو سال دیگر به عنوان رئیس تالار مشاهیر جهان بودیم. در این خصوص نیز صحبت کنید.

تالار مشاهیر یک مجموعه و یک سازمان مردم نهاد است که جدای از فدراسیون جهانی تکواندو تشکیل شده است. دو سال پیش من به عنوان رئیس تالار مشاهیر منطقه آسیا و اقیانوسیه انتخاب شده بودم. در روزهای گذشته این عنوان را برای دو سال دیگر تمدید کردند و امیدوارم بتوانیم تکواندوکاران شایسته‌ای که از لحاظ فنی، اخلاقی و رفتارهای انسان دوستانه کارهای شاخصی در منطقه آسیا و اقیانوسیه انجام می‌دهند را به تالار معرفی کنیم تا از آنها تجلیل به عمل بیاید. قطعا این حرکت‌ها به ترویج روح انسان دوستی و جوانمردی کمک خواهد کرد.

*شما در خصوص کاهش سهمیه رشته تکواندو در بازی‌های آسیایی معترض شده بودید. با توجه به این موضوع اقدامی نیز در این زمینه انجام خواهید دادید؟

قطعا در جلسه هیئت‌ اجرایی صحبت خواهم کرد. به اعتقاد من اتحادیه تکواندو آسیا در این زمینه کوتاهی کرد و نتوانست از حق تکواندو در بازی‌های آسیایی دفاع کند. شورای المپیک آسیا و کشور میزبان نهایت بهره‌برداری را نه تنها در تکواندو بلکه در سایر رشته‌ها از شرایط میزبانی انجام داده است و این خوب نیست. پیش از این تکواندو در 8 وزن برگزار و ما شاهد 16 فرصت کسب مدال بودیم وهر کشوری در 12 فرصت می‌توانست کسب مدال کند اما در حال حاضر 8 وزن کیوروگی به 5 وزن کاهش یافته است. دو وزن به پومسه و در بخش پومسه جدید اضافه شده است که هیچ کشوری تجربه این مسابقات را ندارد و تازه قرار است برای اولین بار در مسابقات این دوره قهرمانی آسیا در ویتنام برگزار شود. این رشته هنوز خیلی جای کار دارد و بسیار نوپا و ناپخته است. در کنار این مسائل، ضریب آسیب دیدگی نیز در این رشته بسیار بالا است. در هفته گذشته یکی از قهرمانان ما که مربی جدید کره‌ای روی او برای کسب مدال حساب می‌کرد، آسیب دید و بعید می دانم به بازی‌های آسیایی برسد. متاسفانه اتحادیه آسیا در یک اقدام عجولانه این رشته را وارد بازی‌های آسیایی کرد و چندین فرصت کسب مدال در کیوروگی را که برای همه کشورها بود از آن‌ها گرفت.

*در ماه گذشته شاهد قهرمانی قاطعانه تیم تکواندو نوجوانان در مسابقات قهرمانی جهان بودیم. با توجه به این موضوع آیا فدراسیون برنامه‌ای برای تشکیل تیم امید یا جوانان ندارد تا با توجه به عدم برگزاری رقابت‌های این رده سنی این بازیکنان به حال خود رها نشوند؟

این اتفاق با وجود مشکلات مالی که گریبانگیر ورزش کشور است قطعا در سال جاری خواهد افتاد. این کار می تواند یک اقدام هوشمندانه باشد که ما پیش از این نیز نتیجه آن را کسب کردیم. قهرمانی تیم نوجوانان نیز به واسطه همین سرمایه‌گذاری بوده است و نباید فکر کنیم قهرمانی قاطعانه تیم ما نتیجه یک اقدام غیر قابل پیش‌بینی بوده است. این قهرمانی نتیجه توجه و سرمایه‌گذاری به رده‌های پایه بوده است. اکثر بچه‌هایی که در این مسابقات موفق به کسب مدال شدند از رده نونهالان عضو تیم ملی بودند و ما در این مسابقات ثمره آن را دریافت کردیم. قهرمانی ما نتیجه استثنایی و تکرار نشدنی در میان 115 کشور جهان بود و ما موفق شدیم از یک تیم 10 نفره با کسب 7 طلا و 2 برنز و با اختلاف 52 امتیاز بالاتر از کره‌جنوبی به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کنیم. این قهرمانی توانمندی و شایستگی بچه‌های ما بود که به رخ جهان کشیده شد و قطعا برای حفظ این بچه‌ها برنامه داریم و همچنین برای تکرار عنوان قهرمانی در این رده سنی نیز برنامه‌ دیگری داریم. با توجه به شایستگی و پتانسیلی بالایی که بچه‌های ما دارند، همواره تکواندو ایران در چشم جهانیان بوده است و بعد از مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در تونس نیز سه کشور دنیا درخواست برگزاری کمپ مشترک با ما داشتند که این یک فرصت برای رشته تکواندو است. امیدوارم بخش‌های اقتصادی و سیاسی همه و همه کمک کنند تا ما از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

*در دور جدید مدیریت شما در فدراسیون تکواندو شاهد برطرف شدن مشکلات فدراسیون با برخی از ملی‌پوشان سابق بودیم.

من باید این را بگویم که هیچ تغییر در مورد خودم در دور جدید مدیریتی اتفاق نیفتاده است. قبل از این هم بخشی از مشکلات به خاطر فضای آلوده‌ای بود که عده‌ای ایجاد کرده بودند و بخشی دیگر نیز به دلیل فضای انتخابات بود. معمولا فضای انتخابات حواشی به دنبال خود دارد اما همانطور که گفتم تغییری در سیاست‌ها و برخورد من ایجاد نشده است. همه این بچه‌ها عضوی از خانواده تکواندو هستند و امیدوارم صادقانه و منصفانه در تکواندو حضور داشته باشند. خدایی نکرده و بدون داشتن اطلاعات کافی همدیگر را قضاوت نکنیم. قطعا نیت‌های پاک و همراه خلوص به همراه خدمت صادقانه مورد توجه و عنایت خداوند متعال قرار خواهد گرفت و این‌ها رمز موفقیت است. امیدوارم همدلی و همراهی در خانواده تکواندو مثل همیشه پایدار و پابرجا بماند و باز هم تاکید می‌کنم درهای فدراسیون تکواندو روی همه اعضای خانواده باز است و هر کسی قصد خدمت دارد بداند این عرصه, عرصه خدمتگذاری صادقانه ومخلصانه است.

*هنوز و پس از گذشت‌ها ماه‌ها از تصمیم شورای فنی اتفاقی در زمینه انتخاب مدیرفنی تیم ملی صورت نگرفته است.چه زمانی قرار است مدیرفنی تیم ملی انتخاب شود؟ شایعه شده که فدراسیون چندین جلسه با ساعی در این خصوص داشته است؟

این پیشنهاد را با ایشان مطرح کردیم وهمچنان منتظر پاسخ او در این خصوص هستیم.

*و اگر پاسخ ساعی منفی باشد؟

در این صورت با گزینه‌های دیگر صحبت خواهیم کرد.

*و صحبت پایانی

تکواندو سال سختی را در پیش دارد و امیدوارم خانواده تکواندو به عظمت و بزرگی تکواندو ایران در جهان که متعلق به همه است، فکر کند و به غیر از این موضوع به چیز دیگری فکر نکند. منافع شخصی را خدایی نکرده به منافع شخصی ترجیح ندهیم و بدانیم منافع ملی است که می‌تواند همه را در کنار هم نگه دارد و به همه نفع برساند. منافع و نگاه شخصی به مسائل و توقع انتفاع شخصی مجموعه‌ها را تخریب می‌کند و امیدوارم با این نگاه همه به اعتلای تکواندو ایران فکر کنیم.

منبع: تسنیم