38615 دوشنبه 12 آذر 1397 - 08:16


چرا تکواندوی روسیه یکه تازی‌ می‌کند؟/ الگوبرداری روس‌ها از تکواندوی ایران

روس‌ها در شرایطی این روزها در دنیای تکواندو یکه تازی می‌کنند که از تکواندوی ایران الگو برداری کرده‌اند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، تکواندوی روسیه در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است به طوری که حالا جزو مدعیان اصلی هستند.
روس‌ها در سال ۲۰۱۸ نتایج مطلوبی را در ۴ مرحله رقابت‌های گرندپری و فینال این رقابت ها به دست آوردند. در سال ۲۰۱۷ نیز مدال های خوشرنگی نصیب روس‌ها شد.

اما دلایل موفقیت روس‌ها چه بوده است؟ تکواندوی روسیه در شرایط فعلی در هر وزن بهترین‌های دنیا را در اختیار دارد.

در وزن ۸۰- کیلوگرم ماکسیم جزو برترین های دنیاست. لارین در وزن ۸۰+ کیلو گرم این روزها یکه تازی می‌کند.
الکسی دنیسنکو در وزن ۶۸- کیلوگرم اگرچه جایگاه "دای هون لی" کره‌ای را نگرفته است اما بدون شک این تکواندو کار روس نیز یکی از بهترین‌های دنیا محسوب می شود. در وزن ۵۸- کیلوگرم میخاییل آرتامانوف اگرچه از روزهای خوب کمی فاصله دارد اما هنوز هم برای تکواندوکاران این وزن رقیب جدی به حساب می‌آید.

این هوگوپوشان روس در حالی در میدان‌های بزرگ مدال‌های خوشرنگ را درو می‌کنند که در این اوزان تکواندوکارانی نیز به عنوان جایگزین حضور دارند. در وزن ۸۰- کیلوگرم " کدکوف" با رنکینگ ۹ در غیاب ماکسیم وارد میدان نبرد می‌شود.

در وزن ۸۰+ کیلوگرم " رومن کوزنتو" با رنکینگ ۶، اگرچه به لحاظ فنی فاصله قابل توجهی با لارین دارد اما تکواندوکار قابل قبولی در این وزن به شمار می رود. در وزن ۶۸- کیلوگرم نیز "منین" حضور دارد. به لحاظ فنی خیلی سطح بالا نیست اما به هرحال در غیاب دنیسنکو وارد شیاچانگ می‌شود و از رقبا امتیاز می گیرد.

براساس این فرمول نفرات اصلی در مسابقات حضور پیدا می‌کنند و امتیازات خود را به ثبت می رسانند. اما در جایی که این نفرات نتوانند در مسابقات حاضر شوند جایگزین‌ها با شرکت در رقابت‌ها فرصت امتیاز گرفتن را از رقبا می گیرند تا به این واسطه شرایط برای نفرات اصلی حفظ شود. کار تیمی و متحد که حالا روس‌ها را به یکی از تیم‌های موفق دنیا کرده است.

این سبک پیاده شده در تیم ملی روسیه چیزی شبیه فرمولی بود که تیم ملی تکواندوی ایران در سال ۲۰۱۴- ۲۰۱۵ و در حال حاضر توسط عسکری پیاده کرد. در آن زمان بیژن مقانلو نفرات اصلی خود را داشت (فرزان عاشورزاده، بهنام اسبقی، مهدی خدابخشی،سجاد مردانی) ترکیب اصلی بودند. در کنار این نفرات(آرمین هادی پور، ابوالفضل یعقوبی،مسعود حجی‌زواره، امید عمیدی) نیز نفرات پشتیبان بودند که با حضور در مسابقات فرصت امتیاز گرفتن را از رقبا می‌گرفتند تا شرایط برای یکه تازی بازیکنان اصلی همواره فراهم باشد. این الگو حالا به خوبی در تیم ملی روسیه پیاده می‌شود.
می‌توان به برنامه آنالیز دقیق روس‌ها نیز اشاره داشت. تیم حرفه‌ای آنالیزور که با فیلمبرداری دقیق تک تک مسابقات بازی‌های صورت گرفته را به صورت آماری تجزیه و تحلیل می‌کنند. به این ترتیب شناخت آنها را از رقبا چند برابر خواهد شد.
البته ثبات در کادرفنی تیم ملی روسیه را نیز نباید نادیده گرفت. موضوعی که باعث شده کادرفنی تفکرات خود را در طی چندسال به طور کامل در تیم پیاده کنند.

برهمین اساس تکواندوی روسیه در روزهای اوج خود به سر می‌برد.